Radość pisania w liceum. Vademecum dla adeptów pióra.
Festiwal
Termin: 20.04.2024 godz. 13:0014:00
Miejsce: RODN 'WOM" w Katowicach Sala: 54
Prowadzący szkolenie: dr hab. Iwona Gralewicz-Wolny

Adresaci:

wszyscy nauczyciele przedmiotów humanistycznych lub zainteresowani tematyką

Tematyka:

Problematyka zajęć: Pisarski boom, jaki obserwujemy wśród młodzieży szkół średnich (m.in. w związku z popularnością platformy Wattpad) jest zjawiskiem, którego szkoła nie powinna przeoczyć. Warto udzielić mu wsparcia, przekazując zbiór podstawowych zasad, dzięki którym amatorskie wprawki pisarskie nabiorą bardziej profesjonalnego charakteru. Organizowane w ramach zajęć dodatkowych spotkania szkolnej społeczności młodych autorek i autorów (także tych, którzy niekoniecznie brylują na lekcjach języka polskiego) mogą stać się okazją nie tylko do wymiany lekturowo-pisarskich doświadczeń i inspiracji, lecz także do zdobycia konkretnych wskazówek przekazywanych przez opiekunkę bądź opiekuna takiego koła. Na jakie aspekty pisarskiego rzemiosła warto zwrócić uwagę uczniów?  – tą wiedzą będę chciała się z Państwem podzielić, korzystając ze swoich doświadczeń w prowadzeniu warsztatów pisarskich dla studentów kierunków sztuka pisania i filologia polska.

Prowadząca:

Iwona Gralewicz-Wolny, dr hab., prof. UŚ, pracuje w Instytucie Polonistyki na  Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Badaczka i interpretatorka literatury polskiej XX i XXI wieku (m.in.: Poetka i Świat. Studia i szkice o twórczości Wisławy Szymborskiej 2014, Na tropie. 21 przygód ze współczesną książką poetycką, 2021) oraz literatury dla dzieci i młodzieży, której poświęciła – napisane wspólnie z Beatą Mytych-Forajter – monografie:  Uwolnić Pippi! Twórczość dla dzieci wobec przemian kultury (2013) oraz Po pierwsze. O literaturze dla dzieci (i nie tylko) (2019).

Zaświadczenia będą przesyłane w formie elektronicznej w ciągu 30 dni po zakończeniu wydarzenia.

Osoba do kontaktu: Iwona Kruszewska-Stoły
Nr tel: 32 258 22 09 Nr sali: 56